Rowery elektryczne

Obecnie na świecie istnieje szeroka gama rowerów elektrycznych, od rowerów z silnikami wspomagającymi jazdę do rowerów z całkowitym napędem. Wszystkie rowery pozostawiają możliwość tradycyjnego pedałowania przez użytkownika. Rower elektryczny to idealne rozwiązanie dla osób które lubią aktywność fizyczną lecz nie mają wystarczająco sił by pokona...

Obecnie na świecie istnieje szeroka gama rowerów elektrycznych, od rowerów z silnikami wspomagającymi jazdę do rowerów z całkowitym napędem. Wszystkie rowery pozostawiają możliwość tradycyjnego pedałowania przez użytkownika. Rower elektryczny to idealne rozwiązanie dla osób które lubią aktywność fizyczną lecz nie mają wystarczająco sił by pokonać zaplanowane trasy lub po prostu wolą jednego dnia przejechać 2 razy dłuższą trasę.

Silniki w rowerach

Dwa najczęstsze typy silników stosowane w elektrycznych rowerach to silniki szczotkowe lub bez szczotkowe. Istnieje wiele rodzajów e-rowerów z różnymi dostępnymi technologiami, różniącymi się kosztem i wyposażeniem. Główną różnicą rowerów elektrycznych jest miejsce osadzenia silnika. W zależności od konfiguracji może być wbudowany w piastę koła. W tym wariancie piasta koła stanowi silnik. Drugą konfiguracją nieco droższą jest silnik w korbie roweru. Kolejnym ważnym aspektem przy zakupie e-roweru jest bateria. Baterie różnią się napięciem, całkowitą pojemnością ładowania, wagą, ilością cykli ładowań, jak i również rodzajem np. Li-ion.

 

Koszty energii wykorzystywanej do ładowania baterii są stosunkowo niskie, co pozwala na oszczędność w porównaniu do innych rodzajów transportu wykorzystujących silniki spalinowe.

Rower elektryczny, a środowisko?

E-rowery są przyjazne środowisku, nie emitują spalin. Z drugiej strony produkcja i dystrybucja prądu posiada wpływ na środowisko, tak samo produkcja i utylizacja baterii musi być brana pod uwagę. Jednakże rozważając opisane czynniki e-rowery są oficjalnie uważane za przyjazne środowisku, mające mniejszy wpływ na środowisko niż przemysł samochodowy i są generalnie uważane za pożądane w aglomeracjach miejskich, zmniejszając emisję spalin.

 

Zwiń

Więcej
Pokazuje 1 - 50 z 65 elementów